A lemezgarázs szigetelés jelentősége

A lemezgarázs szigetelés jelentősége

A lemezgarázs szigetelés a gyakorlatban

A lemezgarázs szigetelés leginkább 3-5 cm polisztirollal történik, amit a családi házak dryvit szigetelésénél is használnak. A szigetelést általában 3/5 cm-es megoldással oldják meg: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 3 cm a szigetelés a falakon, az ajtón, a tetőn pedig 5 cm lemezgarázs szigetelés van. (A kapun 2 cm a szigetelés a könnyebb nyithatóság miatt.) De kérhető egységesen, mindenhol 5 cm vastagságú szigetelés is. Emellett létezik még a szendvicspaneles lemezgarázs szigetelés is.

A gyárban a lemezgarázs szigeteléshez az épület oldalfalaiba, kapuiba, ajtóiba pontosan illeszkedő szigetelő lapokat vágnak bele, melyet belülről horganyzott, esetenként festett trapézlemez védelemmel látnak el. A lemezgarázs szigetelésnél a tetőn szükséges munkát a helyszínen végzik el. Szigetelésnél zártszelvény vázat alkalmaznak, ami egy megerősített vázszerkezetet. Ez a belső trapézlemez borítás felfogatása miatt fontos.

Melyik anyagot hol használjuk lemezgarázs szigetelésekor?

Az EPS, azaz a hungarocell leginkább homlokzati szigetelő anyag, ugyanis a vízálló képessége gyengébb, illetve mechanikai nyomás hatására rongálódik. Így nem kifejezetten lábazati vagy tetőszigetelő anyag. A grafitos lemezgarázs szigetelés szintén homlokzati szigetelés, csak annak egy EPS-nél hatékonyabb fajtája, így az alkalmazási feltételek ugyanazok ennél is. Mindkettő esetén fontos a megfelelő rögzítés, ugyanis a rágcsálók előszeretettel fészkelnek bele a lemezgarázs szigetelésébe.

Az XPS, vagyis az extrudált polisztirol lemezgarázs szigetelés a lábazatnál a legjobb megoldás. Azt nem szabad csupaszon hagyni, csak éppen az EPS nem jó hozzá, amit fentebb a falon használtunk. A penész és vízlecsapódás elkerülése érdekében a lábazatot is szigetelni kell, hogy ne keletkezzen hőhíd, és mivel a zártcellás XPS víz- és fagyálló, tökéletesen ellátja feladatát a talaj mentén is.

A kőzetgyapot lemezgarázs szigetelés gyakorlatilag megolvasztott kőzet, főleg bazalt, és a szálak között megrekedt levegő biztosítja a lemezgarázs szigetelését. A kisebb sűrűségű kőzetgyapot födémek, álmennyezetek és válaszfalak, illetve lemezgarázs szigetelésére tökéletes, a nagyobb sűrűségű pedig a lapostetők, padlók és homlokzati falak esetén jó választás. Gyakran régi vályogházaknál, illetve beépített tetőtereknél alkalmazzák, többrétegű és átlapolt elhelyezése egy beépítetlen padlásnál tökéletes szigetelést biztosít. Az elkészítési módjában ehhez közel álló üveggyapotot leginkább könnyűszerkezetes faházak esetén használják szigetelésre, a kisebb sűrűségű, tekercselt változatot szarufák köré hálózzák, a nagyobb sűrűségű táblákat pedig a falakon alkalmazzák.

Mire kell vigyázni lemezgarázs szigetelésnél? 

A homlokzati lemezgarázs szigetelés esetén fontos, hogy az épületszerkezethez megfelelő hőszigetelő anyagot válasszunk. Vagyis, bár az emberek többsége nem járatos a lemezgarázs szigetelésben és az anyagokban, mégse az ár alapján döntsünk. Egy rosszul megválasztott típus, vagy nem jól felrakott szigetelés nem csak, hogy nem lesz tartós, de energiahatékony sem, illetve teret adhat a penésznek is.

Az utólagos lemezgarázs szigetelés kulcsfontosságú azokban az épületekben, amelyek eredetileg nem rendelkeznek megfelelő hőszigeteléssel. Ilyenkor a hőveszteség mellett állandó probléma, hogy a hideg lemezfelületeken tapasztalható párakicsapódás, valamint a lecsöpögő pára károsítja az épületben található értékeket. Az utólagos lemezgarázs szigetelés növeli a hőmérsékleti komfortot, csökkenti a fűtési költségeket, véd a nyári felforrósodás ellen, és a párakicsapódást is megszünteti.

Lehetőségek a lemezgarázs szigetelésben 

A homlokzati lemezgarázs szigetelés során az épületre belülről kerül egy hőszigetelő réteg. Ez segíti a leghatékonyabban a benti hőmérséklet megtartását és az energiahatékonyságot, illetve a zajszűrést. Ez különösen előnyös forgalmas helyeken álló épületeknél. 

A lábazati lemezgarázs szigetelés az épület talapzatának szigetelése. Ez szintén a külső hő beáramlását csökkenti, mellette az energiahatékonyságot növeli, de több egyéb problémára is megoldást jelent. Például a penész és egyéb nedvesség okozta gondok ellen is kitűnő, de a talajvíz-problémákat is mellőzhetjük általa.

A lemezgarázs szigetelésnél nem szabad kihagyni a födémet. Ennek szigetelése a tetőn át történő hőveszteséget csökkenti leghatékonyabban, így különösen télen előnyös. A fagyos szél kihúzza a meleget a belső térből, de a hó és jég okozta problémák sem ritkák. A beszivárgó és megfagyó víz tágítja a repedéseket, rongálja a tetőt, beázásokat okozhat. A lemezgarázs szigetelés így nem csak a hőt tartja bent, de a tető élettartamát is növeli, védi az időjárástól. Nyáron pedig a felforrósodó tető a hőkisugárzását veszíti el általa, így kellemesebb idő lesz bent.

Share